Van Gölü Afete Maruz Bölge Kodunu Düşürüyoruz.

Van Gölü ve çevresinde bulunan ilçelerimiz Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz’daki Afete Maruz Bölge kodunu düşürüp sahil hattındaki imar sorununu çözerek vatandaşlarımızın mağduriyetini gideriyoruz.

Bilindiği gibi 1988-1994 yılları arasında Van Gölündeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Bakanlar Kurulunun 08.06.1995 tarih ve 6925 sayılı  kararıyla Van Gölü çevresindeki 1655 metre kodu altında kalan saha Afete Maruz Bölge ilan edilmiş ve bu bölgede yapılanmaya izin verilmemiştir. Yapılan binalarda ruhsatlandırılamamış ve vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamıştır. Vatandaşlarımızın mağduriyetini göz önüne alarak uzun süredir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su Bakanlığımızla görüşmeler yapmaktaydık. Bakanlıklarımızın yapmış olduğu ortak çalışmalar ve uzun süren ölçümler neticesinde 1655 metre olan afet kodunun 1653 metreye indirilmesine karar verilmiştir.Kararın yürürlüğe girebilmesi için Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç duyulmakta olup en kısa sürede Bakanlar Kurulu kararını çıkararak afet kodunu düşüreceğiz.Bizim için  önemli ve en zor olan süreç ölçümlerin yapılması ve  neticesinde  kodun düşürülmesine karar verilmesiydi.Hamdolsun ki uzun süren görüşmeler neticesinde istemiş olduğumuz neticeyi almış bulunuyoruz.

 

Yıllardır en büyük sorun olan Afete Maruz Bölge kodunun düşürülmesiyle başta Tatvan ilçemiz olmak üzere Ahlat ve Adilcevaz ilçelerimiz rahat bir nefes alacak. Bitlisimizin en güzel yerleri olan sahillerimizdeki mevcut yapıların imar sorunu çözülecek, yeni yapılanmaların önü açılacak  böylece ilçelerimizin en güzel yerlerinde imar sıkıntısı ortadan kalkmış olacaktır. Bu kararla Tatvanımızın ve Van gölünün çehresini değişecek olup sahil hattıyla ilgili  en büyük sorunu çözmüş olacağız. Kararın başta ilçelerimiz olmak üzere Bitlisimize hayırlı olmasını diliyorum.

24.12.2014

Bitlis'te Gelişmeler

Bitlis Hakkında

İlçelerimiz