Nurs'a 4 Milyonluk yatırım.

 Said-i Nursi’nin doğduğu ve yaşadığı yer olan Nurs köyünün ismi 1960 yılında  dönemin askeri cuntası tarafından ismi Kepirli olarak değiştirilmişti.Bu tarihten sonra Üstad ile anılan köyün ismi halk tarafından kabul görmedi,biz yanlışlığın düzeltilmesi için müracaatta bulunduk ve hamdolsunki 28 Haziran 2012 tarihinde köyümüze yakışan Nurs ismini tekrar kazandırdık.

Bediüzzaman, ilmî, vicdanî ve fıtrî yönden, döneminin müstesna şahsiyetlerindendir. Öngörüsü yüksek, yüreği Allah ve insan sevgisiyle dolu bir önderdir. Bitlis’i savunmasını yapmış, yaralanmış ve Ruslar’a esir düşmüş ancak acılara göğüs germeyi de bilmiş bir savaşçıdır. Aynı zamanda gönlündeki vatan sevdası ile ömrünün son nefesine kadar vatanına hizmet etmiş büyük bir vatanseverdir.

Üstad Bediüzzaman’ın yazdığı eserlerle yaydığı ışık bütün dünyayı aydınlatmaktadır.

Bu mümtaz şahsiyetin bizim toprağımızda, Hizan’da doğmuş olması bizim için kıvanç ve gurur sebebidir. Üstad’ daha iyi tanıyabilmemiz ve tanıtabilmemiz için gerek Valiliğimiz,gerek üniversitemiz gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından sempozyumlar ve çeşitli organizasyonlar  yapılmaktadır.

Üstad’ın doğduğu ve yaşadığı topraklara vefa duygusu ile hizmet etmekteyiz. Her yıl Nurs’a gelen binlerce ziyaretçinin daha iyi şartlarda ağırlanması için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Nurs köyü için proje çalışmaları yaparak yaklaşık olarak 4 milyon 100 bin TL’lik ödenek aktararak layık olan hizmetleri yapıyoruz.

Proje kapsamında Nurs ve bağlı köylerin yollarını,Nurs’un içme suyunu ve kanalizasyonunu yeniden,sulama suyunu ise yeni yaparak köyün alt yapı ihtiyacını tamamlıyoruz.Köyde peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemesi yaparak köyü yaşanılabilir hale getiriyoruz.Üstad’ın doğduğu evin restorasyonu yapıyoruz.Ayrıca köye gelen misafirlerin ağırlanacağı ve çeşitli programların yapılacağı  Bedizüzzaman Said-i Nursi Kültür Merkezi yapacağız.

Bu yapacağımız çalışmaların bitmesi ile birlikte kendisine karşı sorumluluklarımızdan bir kısmını yerine getirmiş olacağız.

13.06.2013

Bitlis'te Gelişmeler

Bitlis Hakkında

İlçelerimiz